Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Çalışan kaynak mıdır?

Değerli PY Okurları,
Bu yazıma İnsan Yönetiminden sorumlu, yönetici rollerindeki kişilere bir soruyla başlamak istiyorum:
Sizce Şirket çalışanı bir kaynak mı, yoksa kaynağı kullanan bir “insan” mı ?
Bu soruya vereceğiniz cevap, sadece sizin değil başkalarının da hayatını etkiliyor.
Eğer kaynak olarak görüyorsanız, onun tükenip gideceğini, kullanıp atılacağını baştan kabul ediyorsunuz demektir. Kaynak yönetimi maksimum kazanç minimum maliyet anlayışına sahip olmayı gerektiriyor. Bu durumda insanlar sizin için sadece sayılar ve figürler anlamına geliyor ve şöyle düşünüyorsunuz: Halihazırda bu işin ne kadar tehlikeli olduğunu biliyorlar, iş güvenliği eğitimi verip işin risklerini ve nasıl korunacaklarını anlatmaya gerek var mı? Eğitim zaman kaybı ve maliyeti artırıyor. Ayrıca çalışan bilinçlendikçe haline şükretmiyor, yüz bulup gaz maskesi çalışıyor mu, yaşam odasının kapasitesi nedir gibi gereksiz maliyeti artıracak sorular da sorabiliyor.
Çalışan’ı kaynak olarak değerlendirme bakış açısına sahip kişiler, Çalışanların sağlığı ve güvenlikleri ile ilgili gerekli onlemleri alma konularında yetersiz kalır. Dolayısıyla, hem kendi kurumlarının hem de Çalışanların güvenli bir geleceğe ilerlemesinde sorumlu davranmamış olurlar.
Bizler derneğimizin adını “İnsan Yönetimi” olarak değiştirdik, Çalışan’ı kaynak olarak görmediğimiz, kaynağı yöneten bir “insan” olarak gördüğümüz için.
Biz Çalışanı kaynak olarak görmeyen bir anlayışın, tum kurumlarca içsellestirilmesini ve sorumluluk sahibi tum yoneticilerin bu doğrultuda topluma katkı sağlaması gereğine yürekten inanıyoruz…
Bizler insan yönetimi sorumluluğunun büyüklüğünün farkında olduğumuz için ve farkındalık yaratmak için bu derneğe üye olduk. Önce İnsan dedik ve öncelikli konu olarak iş güvenliği ve sağlığıyla bilinci artırmaya yönelik ne yapabiliriz diye düşündük. Kazaların yüzde sekseninin olduğu KOBİ’lere odaklanacağımızı söyledik. Bize KOBİ’ler kardan başka birşey düşünmez, insan yönetimi umurlarında olmaz dediler vazgeçin dediler, dinlemedik. Olumsuza odaklanmadık, etki yaratabileceğimiz alanlara odaklanıp dokunabileceğimiz, değiştirebileceğimiz hayatlara odaklandık. Türkiye’nin en kapsamlı iş güvenliği ve sağlığı rehberini hazırladık, il il gezip eğitimler verdik.
Çabalarımıza İş Sağlığı ve Güvenliği, Kadın Liderlerin Geliştirilmesi, KOBİ’lerde insan yönetimi uygulamaları, yetenek yönetimi alanlarında siz Türkiye İnsan Yönetimi’ne gönlünü vermiş üyelerimizle devam edeceğiz.
Şikayet etmeyeceğiz, kimseyi suçlayıp, kader demeyeceğiz. Hep birlikte, el ele üzerimize aldığımız sorumluluğu en iyi şekilde gerçekleştirmek ve gerçekleştirilmesi için çalışacağız.
Türkiye’de insan yönetimini geliştirmek ve layığıyla yapıldığından emin olmak için yönetim kurulu olarak belirlediğimiz ve siz üyelerimizin değerli katılımlarına açacağımız aksiyon planlarımızla ilgili sizleri bilgilendireceğiz.
Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlar, Soma ve diğer iş kazalarında kaybettiğimiz tüm kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına da sabır dileriz.
Sevgi ve Saygılarımızla,
Sevilay Pezek Yangın
PERYÖN Yönetim Kurulu Başkanı

No Comments Yet.

What do you think?