Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Paylaştığımız değerler

Değerli PY Okurları ve PERYÖN Üyeleri,

Kasım ayında hep birlikte buluşacağımız Avrupa’nın en büyük insan yönetimi kongresine hazırlanırken, bir yandan da yeni projelerimiz üzerinde çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz.

Min maliyet ve maksimum kar anlayışının hakim olduğu, insanın kaynak olarak görüldüğü organizasyonlarda insan yönetiminin doğru yapılamayacağını artık herkes öğrendi. Günümüzde rekabet arttı, herşey değişken, dinamik ve hızlı akıyor. Buna paralel olarak iş ortamlarında yüksek potansiyelli ve işin kaderini iyi yönde değiştireceğine inanılan “yetenek” adı verilen çalışanlara yatırım önemli hale geldi. Başarılı ve lider organizasyonlar, insan yönetimi süreçlerini yetenekleri kazanma, geliştirme ve elde tutma amacıyla şekillendiriyor. Organizasyonların var olabilmek için gelişmiş insan yönetimi yetkinliğine sahip liderlere ihtiyacı var. Bu önemli ihtiyaç insan yönetimi profesyonellerinden beklenenleri artırdı. Öncelikli olarak donanımlı ve verilere hakim olmaları gerekiyor.

İnsan Yönetimi profesyonelleri çoğu zaman başka insanların gelişimlerine odaklandıklarından kendi gelişimlerini planlamayı ihmal edebiliyorlar. PERYÖN olarak insan yönetimi profesyonellerinin gelişimini de biz düşünelim ve önceliklendirelim istedik ve PERYÖN Akademi’nin yenileme çalışmalarına başladık. İnsan yönetimi alanında en iyi eğitmenlerle, yetişkin öğrenme prensibine uygun tasarlanmış ve sektörden yerel ve uluslararası en iyi uygulamalarla desteklenmiş programlarla sizlere gelişim konusunda destek olmayı hedefliyoruz. Bu çalışmaları Yönetim kurulu üyelerimizin liderliğinde “yetenek” adını verdiğimiz eğitim ve yetenek geliştirme alanında uzman ve uzun yıllar tecrübesi olan bize özel olarak refere edilmiş ve seçilmiş kişilerden oluşan bir grupla gerçekleştiriyoruz.

Veri yönetimi alanında da PERYÖN olarak son yıllarda alanında uzman ve deneyimli çalışma grubu üyelerimizle İK Metre projesi üzerinde çalışıyorduk. Bu proje sayesinde insan yönetimi alanında ilk kez ortak bir veri bankamız oluşturulacak ve insan yönetimi profesyonellerinin verilerle konuşabilmesi için fırsat yaratılmış olacak.

Bu iki konuyla ilgili çok yakında sizi daha detaylı bilgilendireceğiz, her zamanki gibi öneri ve desteklerinize açığız.

Bir hikayeyle yazımı sonlandırmak istiyorum. “Eski zamanlarda bilge bir kadın yolculuk yaparken derenin içinde değerli bir taş görmüş ve çantasına atmış. Yolda aç bir adama rastlamış ve çantasından ekmeğini çıkarıp ona verirken adam değerli taşı görüp ona vermesini istemiş. Bilge kadın hiç tereddüt etmeden taşı ona vermiş.

Adam taşın hayatı boyunca ona yetecek bir servet sağlayacağını düşünerek mutlulukla yoluna devam etmiş.

Ancak bir kaç gün sonra geri dönüp bilge kadını bulmuş ve demiş ki; “Uzun uzun düşündüm. Bu taşın ne kadar değerli olduğunu biliyorum. Daha değerli bir şeyi almak umuduyla bunu sana geri vermek istiyorum. Lütfen sana bu taşı bana verdiren “şey” neyse onu bana verir misin?”

İnsanı zengin ya da değerli yapan sahip olduğunu düşündüğü malı, statüsü ya da ünvanı değildir, diğer insanlarla paylaşabildiği “değer”leridir.

Bu vesileyle her fırsatta desteğini esirgemeyen tüm bilge üyelerimize teşekkür ediyorum, PERYÖN sizlerin paylaştığı “değer”lerle Türkiye’de insan yönetimini geliştirme misyonu için çalışmaya ve değer yaratmaya devam ediyor.

Kongrede görüşmek dileklerimle,

No Comments Yet.

What do you think?