Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Başarılı bir iş görüşmesi için bilmeniz 11 oneri

En iyi iş, iyi bir işin olduğu zaman bulunurmuş derler. Bunun, geçen yazımda anlattığım “böğürtlenleri farkedebilme” becerisiyle bir ilgisi olabilir mi dersiniz? Stres altında, yani kaplan ve aslan tarafından sıkıştırılmış bir durumdayken, böğürtlenleri farkedebilmek oldukça zordur. İş arayan birisinin durumu, hikayede anlattığım dala asılı adamdan pek de farklı değildir.
İşinden memnun olmayan, ya da bir işte çalışmaya ihtiyacı olan birinde “yüreğinin götürdüğü yere” gitme eğilimi fazladır. Bu durum, her görüşme fırsatına sorgulamadan atlama, hazırlanmadan görüşmeye girme ve görüşmede gerginlikten kaynaklanan negatif enerji yayma ihtimallerini artırır.
Zor olan, stresimizi yönetmek ve yüreğimizin götürdüğü heryere değil, belirlediğimiz hedefe, sağlam adımlarla ve yüreğimizle gidebilmektir.
Bizi, kontrol edemediğimiz durumlar ve beklentilerimizin gerçekleşmeme ihtimali strese sokar. Olayları kontrol edebileceğimizi düşünmek bile başlı başına bir stres kaynağıdır. Çünkü kontrol edebileceğimiz tek şey “tepki” lerimizdir. İzin vermediğimiz sürece, başkaları bizi kızdıramaz. Eğer birileri bunu başarabiliyorsa; bu kızgınlık hissinin neden kaynaklandığını keşfetmemiz gerekiyor. İşte, size üzerinde çalışmaya değer bir alan… Daniel Goleman “hayati yalanlar, basit gerçekler” adlı kitabında; canımızı sıkan, bizi kızdıran olayların geçmişte yaşadıklarımız ve zayıflıklarımızla ilgisi olduğundan bahseder. Sizce bu durumda, bize “gelişme fırsatı” sunan birisine teşekkür etmek yerine sinirlenmeli miyiz?
Etkin bir stres yönetimiyle enerjimizi daha iyi kullanabilir ve iş arama sürecini daha iyi yönetebiliriz. İşinize yarayacağını düşündüğüm birkaç yöntemi sizinle paylaşmak istiyorum:
1. Neden orda olduğunuzdan emin olun: İş görüşmesine gitmeden önce, pozisyon hakkında bildiklerinizi ve uygunluğunu sorgulayın. İş görüşmesine davet edilirken sorularınızın cevaplarını mutlaka almaya çalışın. Davet aşamasında seçme hakkı sizindir, bunu iyi değerlendirin. Böylece aslında istemediğiniz, sizin için uygun olmadığını düşündüğünüz pozisyonlar için görüşme yaparak enerjinizi harcamazsınız.
2. Belirsizliği en aza indirin: Belirsizlik, en büyük stres kaynaklarından biridir. Mümkün olduğunca; görüşmeyi yapan kişi, pozisyon, firma ve firmanın yeri hakkında bilgi sahibi olmaya çalışın.
3. Düşüncelerinizin farkına varın: Stres altındayken olumsuz düşünmeye başlarız ve zihnimizde dönüp duran bu olumsuz düşünceler enerjimizi azaltır. Olumsuz düşünmeyi durdurabilmek için öncelikle onların farkına varmayı öğrenmeliyiz.
4. Mantıklı olun: Zihnimizde akıp giden düşünceleri farketmeyi başardıktan sonra mantıklı düşünme aşamasına geçebiliriz. Olumsuz düşüncelerimizi incelediğimizde, çoğunun mantıksız olduğunu farkederiz. Bu düşünceler stres altında hızla devreye giren felaket senaryosunun bir parçasıdır. Aralarında mantıklı gelen düşünceler de olabilir. Mantıklı da olsalar görüşme öncesinde çözümü olmayan düşüncelerle zihnimizi meşgul etmek bir fayda sağlamaz.
5. Olumsuz düşüncenin enerjisinden yararlanın: Olumsuzluğun enerjisinden fayda gelir mi diye düşünmeyin. Bir sefere mahsus olmak üzere gerçekleşebilecek en kötü durumu düşünün. Sonra da bunun üstesinden nasıl gelebileceğinizi… Artık çözümü de bulduğunuza göre daha fazla olumsuz düşüncelerle enerjinizi harcamayın.
6. Geçmişin kötü enerjisinden kurtulun : Stresli dönemlerde, geçmişe ait rahatsız edici anılarınızı hatırlamanız doğaldır. Geçmişte başarısız olduğunuz durumlar, kötü anılarınız zihninizde canlandığında hiç vakit kaybetmeden başarılı hissettiğiniz olayları anımsamaya çalışın.
7. Olumlu Düşünün ve Kendinizi onaylayın: Olumsuz düşüncelerinizi, olumlularla değiştirin. Özellikle kendiniz hakkında düşünceleriniz ve hissettikleriniz olumlu olursa bunu pozitif enerji olarak yansıtırsınız.
8. Prova yapın: Sorulabilecek soruları belirleyin ve görüşmede kendinizi rahat hissedecek duruma gelene kadar prova yapın.
9. Hayati bir mesele haline getirmeden önemseyin : Görüşmenin önemini ne kadar büyütürseniz stresiniz o oranda artar. Görüşmeyle ilgili beklentilerinizi mantıklı seviyede tutarak önemini azaltabilirsiniz.
10. Görüşme öncesinde gevşemeyi öğrenin: Zihninizde sizi rahatlatacak bir manzarayı tüm duyu organlarınıza hitap edecek şekilde canlandırın.
11. Görüşme sonrasında değerlendirme yapın: Görüşme sonrasında kendinizi değerlendirin. Görüşmede gerilmenize sebep olan olayları, verdiğiniz cevapları, hissettiklerinizi ve nasıl daha iyi olabileceğinizi düşünün.

No Comments Yet.

What do you think?