Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Çalışmak yeterli mi?

Yönetim guruları,Peter Drucker ve Warren Bennis; “Yönetici, bir işi doğru yapan, lider ise doğru şeyi yapandır” der. Yani, yönetici elmaların nasıl toplanacağını belirler. Lider ise merdiveni hangi ağaca dayayacağımızı bize söyler.

Gün gibi hatırlıyorum; ilkokul birinci sınıftayken her bir elmanın üzerinde isimlerimizin yazılı olduğu bir ağacımız vardı. okumayı öğrenenlerin elması kırmızıya boyanır, yakasına törenle kurdele takılırdı. Kurdele takmak, neredeyse okumayı öğrenmekten daha önemliydi. Bilgi çağının çocuklarını kandırmak için artık boyalı elmalardan fazlasına ihtiyaç var. Biz dahi, kısa sürede “çalışan kazanır, elması kızarır” motivasyonunun gerçek hayatta geçerli olmadığını anlamıştık. Elmayı kızartmak için okumayı sökmekten fazlası gerekiyordu. Öncelikle doğru ağaç için doğru fide seçmek gerekiyordu. Yetmiyor, bu fideyi bıkmadan usanmadan sulamalı ve beslemeliydik. En önemlisi de ağacın meyvesini tam zamanında koparmalıydık.

Yönetim guruları, Peter Drucker ve Warren Bennis; “Yönetici, bir işi doğru yapan, lider ise doğru şeyi yapandır” der. Yani, yönetici elmaların nasıl toplanacağını belirler. Lider ise merdiveni hangi ağaca dayayacağımızı bize söyler. Eğer yanlış ağaca dayalı merdivene tırmanıyorsanız, gayretiniz sizi ödül yerine olgunlaşmamış meyveye götürebilir. bu yüzdendir ki liderin olmadığı yerde ağaca tırmanmış dahi olsanız ya dalda elma kalmamıştır ya da kalanlar çoktan çürümüştür. Yönetim kavramı üzerine saygın çalışmaları olan Joseph C. Rost, yöneticiliğin “otorite” ve liderliğin de “etkileme” ‘yle ilgisini kurar. Yöneticiyseniz, ceza ve ödül ikilisiyle dilediğinizi yaptırabilirsiniz.