Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Bilgi Toplumu Olusturmak ve Kisisel Gelisim Icin Neler Yapmaliyiz?

Bilgi toplumunu ancak etkin bir egitim sistemiyle insa edebiliriz. Bilgi toplumunu sorgulayan, yenilikçi, yaratıcı ve girişimci bireyler oluşturacak. Gelecekte ancak bilgiyi yönetebilen kişiler var olacak. Bilgiyi değerlendiren, yöneten ve üreten bireylerden olusan toplumlar global kurenin kaderini yonlendirecek.
Ezberciliği körükleyen, tüketim odaklı insan yetiştiren eğitim ve değerlendirme sistemlerine sahip toplumlar tuketmeye devam edecek bilgi uretenlerin pazari  haline gelecekler.
Universite giris sinavi dahil olmak uzere test sistemiyle ogrencilerin kapasiteleri olcumleniyor ve gelecekleri sekillendiriliyor. Oysa bilgi toplumlarinda test sistemi sonucun tayini icin degil, ogrenmeye destek icin kullanilan bir aractir. Yani egitim ve bildiklerinin pekismesi icin egitmenler testi sik sik kullanirlar. Japonya’da egitim gormus bir arkadasim test sinavinin sonucunda ogretmeninin degerlendirmesini gordugunde cok sasirdigini paylasmisti. Ogretmeni tum cevaplariyla ilgili not yazip hangi kaynaklardan yararlanabilecegini buna ek olarak da bir kasede sesini kaydederek degerlendirme yorumlarini paylasmis. Simdi bu toplumda yetisen kisilerle, 4 yanlışın 1 doğruyu götürdüğü sınav sistemleriyle  “geleceklerinin”  hasbelkader belirlendiği bir toplumu karsilastirin. 5 şık sunulmadan doğru cevabı bulmaya alışkın olmayan bireylerden; sorgulamayı, çözüm önermeyi ve yaratmayı beklemek hayalperestlik değil midir?
Ezberci eğitim sistemiyle onune ne koyulursa arasından seçim yapmaya alışkın, fikirlerini açıkladığında “yeni icat çıkarma” tepkisiyle karşılaşan, emanet düşüncelerle hayatına yön veren bu bireyler, bilgi toplumunda ancak tüketici olarak yer bulabilir. O da tuketecek kaynaklara sahip olacak kadar sansliysa…
Hadi biz şanslıyız, internetten az çok haberimiz var. Bu yazıyı okuduğunuza göre siz de bir teknoloji okur yazarısınız . Peki, yapılan onca yatırıma ve emeğe rağmen üzerlerindeki örtüleri, merasimle açılan bilgisayarlara sahip olan bazı okulların öğrencileri ne olacak? Durun, hemen okul yönetimini ve öğretmenleri suçlamayın. Siz olsaydınız üzerinize zimmetli, maaşınızın üç dört katı değerindeki bilgisayarı öğrencilere bozdurma riskini üstlenir miydiniz?
Eğitim ve gelişim sorumlulugunu kendi dışında sisteme, öğretmenlere, ebeveynlerine, arkadaşlarına, yöneticilerine ve hatta insan kaynaklarına yüklemeyin. Kişisel gelişim sorumluluğunuz “size” aittir. Şanslıysanız şirketinizde zaten uygulandığı için gelişim planınız mevcuttur. Eğer yoksa, hemen bir tane oluşturmalısınız. Her an herşeyin değiştiği bilgi çağında oyunun disinda kalmamak için herkesin bir kişisel gelişim planı olması gerektiğini unutmayın.
“Sürekli öğrenme” ve “kişisel gelişimi” yaşam tarzı haline dönüştürmeyi hedefleyenler için birkaç öneride bulunmak istiyorum:
1. Mutlaka mesleğinizle ilgili bir derneğe üye olun . Derneğe üye olarak kişisel iletişim ağınızı genişletmenin yanısıra, derneğin yayınlarından, aktivitelerinden, eğitim ve kongrelerinden yararlanma fırsatı elde edersiniz. Daha aktif rol almak isteyenler çeşitli çalışma grupları ve projelerde sorumluluk üstlenerek ve uygulamalar yaparak kendilerine sonsuz gelişim olanakları yaratabilir.
2. Model belirleyin: Mesleğinizde başarılı bulduğunuz bir profesyonel belirleyin ve onun tüm projelerini takip etmeye çalışın. Bu kişiyi tanıyorsanız, onunla gelişim planınızı paylaşabilir ve önerileri doğrultusunda hareket edebilirsiniz. Tanımıyorsanız; yazılarını, konuşmalarını takip edin ve tanışma fırsatı yaratın. Siz onlar için zaman ayırıp onları anlamaya çalışırsanız; bu kişiler de ilginizi hiçbir zaman karşılıksız bırakmazlar ve zamanları elverdiğince sizlere yardımcı olmaya çalışırlar.
3. Mesleki gelişim: Düzenlenen kongrelere, eğitim aktivitelerine, Lisansüstü ve sertifika programlarına, uzun veya kısa dönemli kurslara katılın. Zamanınız yoksa internet yoluyla eğitim ve sertifika alabilirsiniz. Bunun için yeterli bütçe ayıramıyorsanız, konularınızla ilgili kitapları okuyun.
4. Internetten yararlanmayı öğrenin . Bilgi kirlenmesi yaşadığımız bu günlerde doğru kaynağa ulaşmak giderek zorlaşıyor. Neyi aradığınızı bilmek zaman kaybını engelleyecektir. Arama motorlarını etkin kullanmayı, bulduğunuz bilgiyi değerlendirmeyi öğrenmek için konunun çerçevesini anlayın. Gerekirse uzman kişilerin sizi yönlendirmesini isteyin.
5. Tartışma mail gruplarına üye olun: Sanal dünyanın insana getirdiği en büyük kolaylıklardan biri, tartışma gruplarıdır. Kendi konunuz ve gelişmek istediğiniz alanlarla ilgili bir veya birkaç gruba mutlaka üye olun. Takip edin, yabancı yerli ilginizi çeken kişilerle bilgi paylaşın, iletişim kurun.

No Comments Yet.

What do you think?