Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Is Gorusmesinda Basarili Olmak Icin 15 Oneri

Select the gallery type

İş değiştirmeyi dusunen herkes ise once yabancı kaynaklardan çeviri, kültürümüze uygun olmayan ogrendikleri herseyi unutmakla başlamalılar. Kısacası benimsemediğiniz, üzerinizde emanet duran herşeyden vazgeçin, “kendiniz” olun. Bunu basarmak icin kendinizi tanimalisiniz. Guclu yonleriniz, gelisim alanlarinizin farkina varip, geri bildirime ve gelisime her zaman acik olmalisiniz.  Asagida gorusmelere hazirlik icin faydali olacagini dusundugum bir liste olusturdum:

 1. “İyi olan değil iyi görüşme yapan kazanır.” Buna inanmayin. İşin doğrusu; “İyi olan ve iyi görüşme yapan kazanır.” Zaten eskiler; “iyi görünmek için iyi olmak gerekir” dememişler miydi? Başkası gibi davranıp kendinizi olduğunuzdan farklı göstermek ancak kısa dönemli kazançlar getirebilir.
 2. Aslında “kazanmak” diye birşey de yoktur. Kendinizi doğru ifade edebildiğiniz oranda yetkinliklerinizin işe uygunluğunun değerlendirilme başarısı artar.
 3. Görüşme esnasında, hatta öncesi ve sonrasında görüşmenin kaderini etkileyen en önemli unsur “ stres yönetimi” dir. Stresinizi yönetemiyorsanız kendinizi doğru ifade edemezsiniz.
 4. Gorusmeye ne gec ne de erken gidin, 15 dakika once gitmeniz yeterli.
 5. Gorunusunuze onem gosterin, dis gorunusunuze gosterdiginiz ozen isinize de yansiyacagi dusunulur.
 6. Sakin olun, heyecan, ilginin belirtisi olabilir ama fazlası yetersizlik olarak algılanabilir.
 7. Durust olun ve rol Yapmayin, eger oyunculuk icin is görüşmesi yapmiyorsaniz, kendiniz olun.
 8. Sorulara detay istenmedigi takdirde direkt ve kisa cevaplar verin,
 9. Isle ilgili ilgi ve tutkunuzu karsi tarafa aktardiginizdan emin olun, bunu vucut diliniz, ses tonunuz, konusma temponuz, bakislarinizla yapabilirsiniz, gorusme oncesi mutlaka ayna onunde prova yapin ve arkadaslarinizdan yardim isteyin.
 10. Kendinizi dogru ifade ettiginizden emin olun,
 11. Mevcut ve eski isiniz, firmaniz, yonetici ve calisma arkadaslariniz hakkinda olumsuz konusmayin,
 12. Karşınizdaki kişi sizi rahatlatmak için senli benli konuşsa da mesafeyi koru, profesyonel olduğunuzu gösterin,
 13. Firmayi ve isi arastirin, bu isin sizin kariyer hedeflerinizle nasil ortustugu ve sizin yaratacaginiz katma degeri belirtin,
 14. Ucret ek ödemelerle ilgili sorularınizi erteleyin mumkun oldugunca size sorulmasini bekleyin,
 15. Son olarak eger olumsuz sonuclanirsa da takili kalmayin ve baska firsatlara ilerleyin, hayatta herseyin bir olma nedeni ve zamani vardir.

Basarilar : )

No Comments Yet.

What do you think?